Nederlandse school De Spijker

Praatje : Nederlands taal- en cultuuronderwijs voor kinderen en volwassenen

Website >>

Contactadres

Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Neerlandia volgen

Volg Neerlandia op Facebook Volg Neerlandia op LinkedIn

T.T.T.Tijgermuggen

Tijgermuggen: als je zegt dat jouw tuin gevuld is met deze gestreepte bultenmakertjes, dan griezelen, niet geheel onterecht, onze Neder-vrienden en -familie. Deze nietige diertjes kunnen immers ziekten overbrengen als chikungunya en dengué. Daarom worden ze alhier zéér in de gaten gehouden en iedere dokter moet dit soort zaken direkt vermelden om zo snel mogelijk maatregelen te kunnen nemen. Ook u kunt muggen signaleren en opgeven op een website: ze zijn goed te herkennen aan hun zwart-witte streepjes-pyama. Op deze site kunt u ook vinden waar de beestjes al geobserveerd zijn en welke maatregelen u kunt nemen. Nu nog even een tegenvaller: ze zijn niet van plan weer te vertrekken naar zuidelijker regionen, integendeel!

Tsja, we moeten er dus mee leren leven, aldus de mevrouw van de gemeente. Zij gaf voorlichting op uitnodiging van actieve mensen die genoeg hebben van de zwermen die onze wijk terroriseren. Ze zijn daarom een groepsactie begonnen om muggenvallen te kopen en groepsgewijs niet alleen te doen aan vangen maar ook aan preventie. In onze wijk was het vorig jaar namelijk niet meer mogelijk buiten gezellig te eten op het terras.

Zelfs de was ophangen of afhalen, een werkje van 10 minuutjes, leverde steevast bulten op, daar waar je niet bedekt was. Bedekt van top tot teen vijgen plukken: maar wee degene die zijn enkels onbedekt had en eigenlijk is het dragen van zo'n imkerhoed ook een goed idee. Nog tot in november werden we geplaagd door deze penibele stekertjes en iedereen gaf zijn buren de schuld, maar in wezen zijn tijgermuggen alleen te bestrijden door ècht groepsgewijs actie te ondernemen.

De muggenbulten varieren per individu: dit geldt volgens mij zowel voor de prikkers als voor de geprikten! De geluksvogels begrijpen niet eens waar je over praat. Dan zijn er de bulten, die als je ze niet krabt na een kwartier of half uur verdwijnen: dan is het tijdelijk vervelend. Maar sommige huidtypen zijn helaas hypergevoelig en dan ben je de pineut.

Tijgermuggen zijn wel redelijk langzaam en lui. Als ze u gezellig aan het leegzuigen zijn, zijn ze zo geconcentreerd bezig, dat u ze vrij makkelijk kunt doodslaan. Een daad waar zelfs een veganist trots over kan zijn wat mij betreft. Ver vliegen is ook niet hun ding: 150 meter vinden ze wel het uiterste. Maar hoe zijn ze dan toch zo ver gereisd. Misschien kent u het autobanden verhaal, maar ze verplaatsen zich helaas simpelweg ook per auto, bus, trein of vliegtuig, samen met de mensen die reizen. Net als voor ons is dat een simpele en snelle manier om van A naar B te komen.

Minutieux is het magische woord: nauwgezetheid. Oftewel keurig worden in en rond uw tuin ter preventie of in elk geval om te limiteren.

Vitrages: Als u dit woord gebruikt in de stoffenwinkel kijkt de verko(o)p(st)er u glazig aan. Vraagt u dus om rideau de vitrage of voilage, want enkele metertjes kunnen handig zijn voor de preventie. Te wit naar uw smaak? Leg ze in de thee. Daar bedekt u dan afvoerputjes mee (kijkt u eens naar de afvoerputjes tussen regenpijp en richting riool), de regenput (voor muggen is -6 of -10 meter onder de grond een makkie: lekker donker en vochtig), de waterverzamelaar voor uw regenpijpen (zijn alle gaatjes niet toegankelijk?).

Vitrages kunnen ook gebruikt worden om zelf horren te maken. Maar volgens een van onze nederlandse  informanten zijn rolgordijnen van de Lidl ook erg handig.

Droog, droog, droog

Een flessendop met water schijnt al genoeg te zijn als wieg kunnen dienen voor de larven van tijgermuggen.

Nakijken van de goten: stagneren ze niet, bijvoorbeeld door gevallen blad van vorig jaar.

Dan zijn er alle pottekes en pannen, gieters, plastic hoezen waarop het water stagneert, e.d. die eventueel als het geregend heeft. Hang gieters ondersteboven op. Dat doen ze tegenwoordig ook bij begraafplaatsen.

Muggen houden niet van wind

De wind die waait tussen uw heggen door en uw planten: fijn voor de luizen, maar muggen vinden dat niet leuk. Die zoeken liever windloze plekken op.

Daarom kunt u eventueel muggenvrij zijn op een terras d.m.v. ventilatoren. Liever meerdere dan slechts een.

Planten waar de muggen niet van houden: zijn bijvoorbeeld la verveine citronnelle, lavendel en munt. Verveine citronelle (is niet verveine hybride) is een dankbare plant die zelfs een struik kan worden. In de winter verliest deze plant haar blaadjes, maar in het voorjaar fleurt ze weer op. U kunt vele malen takjes oogsten en omgekeerd ophangen. De kruidenthee hiervan is een goed cadeautje zowel voor Fransen als voor Nederlanders. Er zijn ook citroengeraniums (pelargonium radens) met hun skeletachtige bladeren, maar vaak worden in tuincentra andere geraniums verkocht als muggenverjagers.

Ook kunt u denken aan essentiele olieën gemaakt met dergelijke planten.

De site van de EID Méditerranée is ook zeer informatief.

Muggenvallen zijn er in twee soorten:

Er zijn de goedkopere waar muggen hun eitjes leggen en er zijn de duurdere met speciale menselijke geur en ventilator die ervoor zorgen dat als u deze een paar uur van tevoren neerzet, u rustig op uw terras kunt zitten.

Natuurlijk zijn er ook spuitbussen en muggenspiralen maar wat niet goed is voor de mug, is niet per se goed voor de mens....

Dieren

Wie zet er een lekkere tijgermug op het menu? Allereerst is er het kleine grut: spinnen, insecten,etc. Spinnen zijn nuttige diertjes, drukte mijn tante mij op het hart. En zo is het. De mevrouw van de gemeente had dezelfde boodschap en een insectenhotel kan daarbij helpen.

Ter preventie kunt u ook een paar vissen laten zwemmen in uw bassin of kikkers en padden. Ze moeten wel de hoeveelheid muggenlarven aankunnen...

En vleermuizen? vroeg ik aan de mevrouw van de gemeente. Tsja, die vliegen vooral 's avonds en 's nachts en tijgermuggen hebben de onhebbelijke gewoonte om juist overdag actief te zijn. Maar alle beetjes helpen want 's avonds neemt de 'gewone' mug de taken waar om het ons menselijk genieten te verzuren.

Maak uw tuin ook aantrekkelijk voor vogels, was haar advies.